Прејди на содржината

WR 140

Од Википедија — слободната енциклопедија
WR 140

Слика од WR 140 и нејзината маглина, сликана во јули 2022 година
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000279760800000027,97608с[1]
Деклинација +43° 51′ &1000000000016280200000016,2802″[1]
Прив. величина (V) 6,85[2]
Особености
Спектрален тип WC7p + O5[3]
Привидна величина (J) 5,547[4]
Привидна величина (K) 5,037[5]
U−B Боен показател −0,35[2]
B−V Боен показател +0,40[2]
Променлив тип WR[6]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)3,10[7] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −4,653[8] млс/г
Дек.: −2,047[8] млс/г
Паралакса (π)0.5815 ± 0.0286[8] млс
Оддалеченост5.600 ± 300 сг
(1.720 ± 80 пс)
Апсолутна величина (MV)WR: −6,6 - −4,8
O: −6,11 - −5,94[9]
Орбита[9]
Период (P)2.896.35 ± 0,20 days
Голема полуоска (a)8,82 ± 0,05"
(12,6 ае[10])
Занесеност (e)0,8964+0,0004
0,0007
Наклон (i)119,6 ± 0,5°
Податоци
WR
Маса14,9[9] M
Сјајност537.000[10] L
Температура70.000[10] K
O
Маса35,9[9] M
Полупречник35[10] R
Сјајност1.600.000[10] L
Температура35.000[10] K
Други ознаки
V1687 Cygni, BD+43° 3571, HD 193793, HIP 100287, SBC9 1232, WDS J20205+4351
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 140 — визуелно умерено сјајна Волф-Рајеова ѕвезда дел од спектроскопската двојна ѕвезда, SBC9 1232,[11] чија примарна ѕвезда е разиена ѕвезда од спектрална тип O4-5.[11] Се наоѓа во соѕвездието Лебед, со местоположба на небото во центарот на триаголникот создаден од Денеб, γ Лебед и δ Лебед

WR 140 се опишува како најсјајна Волф-Рајеова ѕвезда на северната полутопка, иако WR 133, исто така, во соѕвездието Лебед е споредливо сјајна ѕвезда.[12] Волф-Рајеовата ѕвезда е идентификувана како секундарна ѕвезда, која е помалку масивна, помалку прозрачна и веројатно помалку визуелно сјајна од примарната ѕвезда, иако доминира со спектарот во широки оддавни линии.[11] Примарната ѕвезда е ѕвезда од спектрален тип О4-5,[11] најверојатно е џиновска или суперџиновска ѕвезда.[9][10] Неговата тековна утврдена спектроскопска орбита е мошне занесена и има орбитален период од 7,9 ± 0,2 години, што е утврдено од промените на брзината забележана во спектралните линии на составницата, главно од Балмеровите впивни линии на О4-5 и оддавните линии C IV на 465.0 nm. за WR 140.[11] Растојанието помеѓу овие две ѕвезди се менува од 1,3 ае во периастрон до 23,9 ае во апастрон .[10]

WR 140 е наведена како променлива Волф-Рајеова ѕвезда, и е доделена променливата ознака за ѕвезди V1687 Cyg во општиотот каталог на променливи ѕвезди, и чија визуелна сјајност се менува само малку.[6] Интересно за овој систем WR 140 е следењето на инфрацрвените промени на светлината за време на орбитирањето на составницата, и се темелито проучувани поради создавањето на обвивка од прашина.[13] Денес се смета за прототип судирноветерна двојна ѕвезда.[9] Кратко по премин низ периастронот на секои осум години, инфрацрвената осветленост драматично се зголемува и потоа повторно полека се намалува во период од неколку месеци.[11] Токму овде се судираат ѕвездени ветрови преку создавањето на прашинест слој од страна ѕвездите.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357.
 2. 2,0 2,1 2,2 Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237. Bibcode:2002yCat.2237....0D.
 3. Shenavrin, V. I.; Taranova, O. G.; Nadzhip, A. E. (2011). „Search for and study of hot circumstellar dust envelopes“. Astronomy Reports. 55: 31. Bibcode:2011ARep...55...31S. doi:10.1134/S1063772911010070.
 4. Cutri, R. M.; Skrutskie, M. F.; Van Dyk, S.; Beichman, C. A.; Carpenter, J. M.; Chester, T.; Cambresy, L.; Evans, T.; Fowler, J.; Gizis, J.; Howard, E.; Huchra, J.; Jarrett, T.; Kopan, E. L.; Kirkpatrick, J. D.; Light, R. M.; Marsh, K. A.; McCallon, H.; Schneider, S.; Stiening, R.; Sykes, M.; Weinberg, M.; Wheaton, W. A.; Wheelock, S.; Zacarias, N. (2003). „VizieR Online Data Catalog: 2MASS All-Sky Catalog of Point Sources (Cutri+ 2003)“. VizieR On-line Data Catalog: II/246. Originally published in: 2003yCat.2246....0C. 2246. Bibcode:2003yCat.2246....0C.
 5. Van Der Hucht, K. A. (2006). „New Galactic Wolf-Rayet stars, and candidates. An annex to the VIIth Catalogue of Galactic Wolf-Rayet Stars“. Astronomy and Astrophysics. 458 (2): 453. arXiv:astro-ph/0609008. Bibcode:2006A&A...458..453V. doi:10.1051/0004-6361:20065819.
 6. 6,0 6,1 Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; et al. (2009). "VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)". VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
 7. Pourbaix, D.; Tokovinin, A. A.; Batten, A. H.; Fekel, F. C.; Hartkopf, W. I.; Levato, H.; Morrell, N. I.; Torres, G.; Udry, S. (2004). „SB9: The ninth catalogue of spectroscopic binary orbits“. Astronomy and Astrophysics. 424 (2): 727. arXiv:astro-ph/0406573. Bibcode:2004A&A...424..727P. doi:10.1051/0004-6361:20041213.
 8. 8,0 8,1 8,2 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 Monnier, J. D.; Zhao, Ming; Pedretti, E.; Millan-Gabet, R.; Berger, J.-P.; Traub, W.; Schloerb, F. P.; Ten Brummelaar, T.; McAlister, H.; Ridgway, S.; Sturmann, L.; Sturmann, J.; Turner, N.; Baron, F.; Kraus, S.; Tannirkulam, A.; Williams, P. M. (2011). "First Visual Orbit for the Prototypical Colliding-wind Binary WR 140". The Astrophysical Journal Letters. 742: L1. arXiv:1111.1266. Bibcode:2011ApJ...742L...1M. doi:10.1088/2041-8205/742/1/L1.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 10,6 10,7 Williams, Peredur (2011). "Results from the 2009 campaign on WR 140". Société Royale des Sciences de Liège. 80: 595. Bibcode:2011BSRSL..80..595W.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 11,5 Pourbaix, D.; Udry, S.; et al. (2004). "VizieR Online Data Catalog: SB9: 9th Catalogue of Spectroscopic Binary Orbits (Pourbaix+ 2004-2014)". VizieR On-line Data Catalog: B/sb9. Originally published in: 2004A&A...424..727P. 1. arXiv:astro-ph/0406573. Bibcode:2004A&A...424..727P. doi:10.1051/0004-6361:20041213.
 12. Fahed, R.; Moffat, A. F. J.; Zorec, J.; Eversberg, T.; Chené, A. N.; Alves, F.; Arnold, W.; Bergmann, T.; Corcoran, M. F.; Correia Viegas, N. G.; Dougherty, S. M.; Fernando, A.; Frémat, Y.; Gouveia Carreira, L. F.; Hunger, T.; Knapen, J. H.; Leadbeater, R.; Marques Dias, F.; Martayan, C.; Morel, T.; Pittard, J. M.; Pollock, A. M. T.; Rauw, G.; Reinecke, N.; Ribeiro, J.; Romeo, N.; Sánchez-Gallego, J. R.; Dos Santos, E. M.; Schanne, L.; et al. (2011). "Spectroscopy of the archetype colliding-wind binary WR 140 during the 2009 January periastron passage". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 418: 2. Bibcode:2011MNRAS.418....2F. doi:10.1111/j.1365-2966.2011.19035.x.
 13. Moffat, A. F. J.; Shara, M. M. (1986). "Photometric variability of a complete sample of northern Wolf-Rayet stars". Astronomical Journal. 92: 952. Bibcode:1986AJ.....92..952M. doi:10.1086/114227.