Суперџин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Херцшпрунг-Раселов дијаграм
Спектрален тип
Кафеави
џуџиња
Бели џуџиња
Црвени
џуџиња
Подџуџиња
Џуџиња
Главна низа
Подџинови
Џинови
Сјајни џинови
Црвени џинови
Хиперџинови
Апсолут-
на вел-
ичина
(MV)

Суперџиновите се меѓу најмасивните ѕвезди. Во Херцшпрунг-Раселов дијаграм тие го заземаат највисокиот дел од дијаграмот. Во спектралната класификација суперџиновите се класифицирани како Ia (најсјајни суперџинови) или Ib (помалку сјајни суперџинови). Обично имаат апсолутна величина помеѓу -5 и -12. Најсјајните суперџинови обично се класификуваат како хиперџинови од класата 0.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Tempesti, Piero (editor) (1979). Enciclopedia dell'Astronomia. Curcio.