Црвено џуџе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уметнички приказ на ѕвезда која е црвено џуџе. Црвените џуџиња се најбројни од сите видови ѕвезди

Според дијаграмот Херцспрунг-Расел (Hertzsprung-Russell diagram), за црено џуџе се смета онаа ѕвезда која е мала и релативно студена во текот на главната фаза или подоцна, со спектрален тип К или М. Такви се најголемиот број ѕвезди и имаат маса помала од половина од нашето Сонце (ѕвездите со маса помала од 0,075 од масата на Сонцето се наречени кафеави џуџиња), а површинската температура им е помала од 3.500 K.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]