Кафеаво џуџе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова кафеаво џуџе (помалото тело) орбитира околу ѕвездата Gliese 229, која е лосирана во соѕвездието Зајак на околу 19 светлосни години од Земјата. Кафеавото џуџе, наречено Gliese 229B, е околу 20 до 50 пати поголемо од Јупитер.

Кафеаво џуџе — вид на небесно тело со маса под потребната за да може да произведе фузија на водородот во своето јадро, а која ја вршат останатите ѕвезди во својата главна фаза. Кафеавото џуџе има маса меѓу онаа на поголема планета-џин и најмалата ѕвезда; каде горната граница е меѓу 75[1] и 80 маси на Јупитер (). Во моментов постои дебата за тоа според кој критериум да се дефинира разликата меѓу кафеаво џуџе и планета-џин, и за тоа дали кафеавите џуџиња во некој момент од своето постоење имале процес на фузија. Во секој случај, кафеави џуџиња потешки од 13 вршат фузија на девтериум, а оние над ~65 вршат физја на литиум. Единствените планети за кои се знае дека орбитираат околу кафеаво џуџе се 2M1207b и MOA-2007-BLG-192Lb.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Boss, Alan (2001-04-03). „Are They Planets or What?“. Carnegie Institution of Washington. Посетено на 2006-06-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Историјат[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]

Ѕвезди[уреди | уреди извор]