Сјаен џин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сјаен џин — вид ѕвезда од сјајносната класа II која во Јерксовата класификација го зафаќа местото меѓу обичните џинови и суперџиновите, според изгледот на нејзиниот спектар.[1]

Примери[уреди | уреди извор]

Еве некои познати сјајни џинови:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Abt, Helmut A. (1957). „Line Broadening in High-Luminosity Stars. I. Bright Giants“. Astrophysical Journal. 126: 503. Bibcode:1957ApJ...126..503A. doi:10.1086/146423.