HD 186440

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186440
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 43м &100000000000000950000009,5с[1][2]
Деклинација +30° 40′ &1000000000000004300000043″[1][2]
Прив. величина (V) 6.05[1][2]
Особености
Спектрален тип A1V[1][2]
U−B Боен показател -0.01[1][2]
B−V Боен показател 0[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.01 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -28 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+30 3706,SAO 68744,HD 186440,HR 7505
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186440 (BD + 30 3706, SAO 68744,HR 7505) — ѕвезда со привидна величина од 6.05, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 43м &100000000000000095000009,5с и деклинација +30° 40′ &1000000000000004300000043″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.