HD 185435

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 185435
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0 (ICRS)      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 37м &1000000000408157300000040,81573с[1]
Деклинација +35° 01′ &1000000000021132100000021,1321″[1]
Други ознаки
BD+34° 3637, HD 185435, HIP 96546, SAO 68596[1]

HD 185435 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,42.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „HD 185435“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 5 January 2014. (англиски)