V2491 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2491 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 43м &1000000000000197700000001,977с
Деклинација +32° 19′ &1000000000001354500000013,545″
Особености
Променлив тип Нова
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −3,319 ± 0,198 млс/г
Дек.: −5,382 ± 0,229 млс/г
Паралакса (π)0.0434 ± 0.1143 млс
Податоци
Други ознаки
V2491 Cyg, NOVA Cyg 2008 b, GSC2 N030133067091
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2491 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 18,03.