Прејди на содржината

HD 190771

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 190771
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 5м &100000000000000980000009,8с[1][2]
Деклинација +38° 28′ &1000000000000004200000042″[1][2]
Прив. величина (V) 6.19[1][2]
Особености
Спектрален тип G5IV[1][2]
U−B Боен показател 0.22[1][2]
B−V Боен показател 0.64[1][2]
R−I Боен показател 0.38[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.22 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -24 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.041 млс
Други ознаки
BD+38 3896,SAO 69377,HD 190771,HR 7683
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 190771 (BD + 38 3896, SAO 69377,HR 7683) — ѕвезда со привидна величина од 6.19, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 05м &100000000000000098000009,8с и деклинација +38° 28′ &1000000000000004200000042″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.