HD 200740

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 200740
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 3м &1000000000000002600000026с[1][2]
Деклинација +50° 21′ &100000000000000070000007″[1][2]
Привидна величина (V)6.37[1][2]
Особености
Спектрален типK0[1][2]
U−B боен показател0.76[1][2]
B−V боен показател0.98[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.76 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -22 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+49 3448,SAO 33091,HD 200740,HR 8072
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200740 (BD + 49 3448, SAO 33091, HR 8072) — ѕвезда со привидна величина од 6.37, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 03м &1000000000000002600000026с и деклинација +50° 21′ &1000000000000000700000007″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.