Северна Америка (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северна Америка (маглина)


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 59 м 18 с
Деклинација +44° 31' 0""
Податоци од набљудување
Вид на објект оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(видлив)
5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
4
Физички податоци
Привидни димензии 120' x 100'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 октомври 1786
Други ознаки LBN 373, маглина „Северна Америка“

Северна Америка (NGC 7000) — оддавна маглина во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како маглина „Северна Америка“ и NGC 7000 се споменува и како LBN 373.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, маглината „Северна Америка“ е од видот EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 4 mag.[2] маглината „Северна Америка“ има привидни димензии од 120' х 100'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 59 m 18 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +44° 31' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на маглината „Северна Америка“ е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 85; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3180. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1133.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]