NGC 7027

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7027
оддавна маглина
планетарна маглина
NGC 7027HSTFull.jpg
Слика на NGC 7027 направена со „Хабл
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија21ч 7м &100000000000000170000001,7с[1]
Деклинација+42° 14′ &1000000000000001100000011″[1]
Оддалеченост3.000[2] сг
Привидна величина (V)10[3]
Привидни димензии (V)16" × 12"
СоѕвездиеЛебед
Физичи особености
Димензии0,2 × 0,1 сг[4]
Знаменитостимлада (600 години) и необично масивна (3-4 M)
ОзнакиГумено Мече
Поврзано: Списоци на маглини

NGC 7027 — мошне млада и густа планетарна маглина во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7027 се споменува и како PK 84-3.1, CS=16.3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1878 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан во Марсејската опсерваторија, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7027 е од видот PN.[5] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,4 mag.[6] NGC 7027 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[6]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 7 м 1,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +42° 14' 12"".[7]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7027 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 85; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3176. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1133.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „NASA/IPAC EXTRAGALACTIC DATABASE“. Results for NGC 7027. конс. 2008-04-02. 
  2. „Staring into the Winds of Destruction: HST/NICMOS Images of the Planetary Nebula NGC 7027“. Архивирано од изворникот на 2008-09-07. конс. 2008-10-11. 
  3. „NGC 7027“. SEDS NGC Database. конс. 2017-10-15. 
  4. O'Meara, Stephen James (2007). Hidden Treasures. стр. 514. ISBN 978-0-521-83704-0. https://books.google.com/books?id=a6VY0Q1zsJoC&pg=PA514&dq=ngc+7027&cd=6#v=onepage&q=ngc%207027. 
  5. Запис за NGC 7027 на НАСА (англиски)
  6. 6,0 6,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  7. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Надворешни врски[уреди | уреди извор]