Прејди на содржината

EY Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
EY Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 54м &1000000000003674100000036,741с
Деклинација +32° 21′ &1000000000005508700000055,087″
Особености
Спектрален тип sdBe+K0V
Променлив тип Џуџеста нова
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-9.0 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 10,542 ± 0,032 млс/г
Дек.: 3,099 ± 0,033 млс/г
Паралакса (π)1.5444 ± 0.0204 млс
Оддалеченост2.110 ± 30 сг
(648 ± 9 пс)
Податоци
Други ознаки
EY Cyg, GCRV 70027, AAVSO 1950+32A, AN 200.1928
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

EY Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.