EY Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
EY Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 54м &1000000000003674100000036,741с
Деклинација +32° 21′ &1000000000005508700000055,087″
Особености
Спектрален типsdBe+K0V
Променлив типЏуџеста нова
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-9.0 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 10.542±0.032 mas/yr
Dec.: 3.099±0.033 mas/yr
Паралакса (π)1.5444 ± 0.0204 mas
Растојание2110 ± 30 ly
(648 ± 9 pc)
Податоци
Други ознаки
EY Cyg, GCRV 70027, AAVSO 1950+32A, AN 200.1928
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

EY Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.