HD 198387

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 198387
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 47м &1000000000000052800000052,8с[1][2]
Деклинација +52° 24′ &1000000000000002600000026″[1][2]
Привидна величина (V)6.27[1][2]
Особености
Спектрален типG7IV[1][2]
U−B боен показател0.55[1][2]
B−V боен показател0.89[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.55 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -41 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.018 mas
Други ознаки
BD+51 2954,SAO 32897,HD 198387,HR 7972
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 198387 (BD + 51 2954, SAO 32897, HR 7972) — ѕвезда со привидна величина од 6.27, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 47м &1000000000000005279999952.8с и деклинација +52° 24′ &1000000000000002600000026″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.