HD 184905

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1191 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 34м &1000000000000439300000043,93с
Деклинација +43° 56′ &1000000000004507200000045,072″
Прив. величина (V) 6,48
Особености
Спектрален тип A0p
Привидна ѕвездена величина (B) 6,59
Привидна величина (R)
Привидна величина (I)
Привидна величина (J) 6,628
Привидна величина (H) 6,704
Привидна величина (K) 6,719
Променлив тип Променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-10.901±1.7 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 19.330±0.084 млс/г
Дек.: -1.034±0.083 млс/г
Паралакса (π)4.8774 ± 0.0459 млс
Оддалеченост669 ± 6 сг
(205 ± 2 пс)
Орбита
Податоци
Други ознаки
GSC 03159-01512, 2MASS J20165081+4157413, SBC9 2996, TYC 3159-1512-1
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD184905 ѕвезда од спектрална тип А0 со привидна величина од околу 6,6, што ја прави видлива за човековото око. Се наоѓа на растојание од 538,2 светлосни години од Сонцето.

Физички одлики[уреди | уреди извор]

Телескопот Хипаркос снимил фотометриската променливост на оваа ѕвезда со период од 1,85 дена во опсег од Hмин= 6,65 до Нмакс= 6,60.

Хемиски состав[уреди | уреди извор]

Ѕвездената атмосфера на HD184905 има висока содржина на Si .

Магнетно поле[уреди | уреди извор]

Спектарот на дадена ѕвезда укажува на присуство на магнетно поле во нејзината ѕвездена атмосфера.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bychkov V.D., Bychkova L.V., Madej J., 2003, 'Catalogue of averaged stellar effective magnetic fields', Astron. Astrophys. 407, 631