HD 188209

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 188209
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 51м &1000000000000059100000059,1с[1][2]
Деклинација +47° 1′ &1000000000000003900000039″[1][2]
Привидна величина (V)5.62[1][2]
Особености
Спектрален типO9.5Ia[1][2]
U−B боен показател-0.97[1][2]
B−V боен показател-0.07[1][2]
R−I боен показател-0.12[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.97 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -6 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.009 mas
Други ознаки
BD+46 2793,SAO 48917,HD 188209,HR 7589
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 188209 (BD + 46 2793, SAO 48917, HR 7389) — ѕвезда со привидна величина од 5.62, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 51м &1000000000000005910000059.1с и деклинација +47° 01′ &1000000000000003900000039″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.