HAT-P-11

Од Википедија — слободната енциклопедија
HAT-P-11
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 50м &1000000000050247500000050,2475с[2]
Деклинација +48° 04′ &1000000000051097300000051,0973″[2]
Прив. величина (V) 9,473[3] 9.59 [4]
Особености
Спектрален тип K4 [4]
Привидна ѕвездена величина (B) 10,66 ± 0,05[3]
Привидна величина (J) 7,608 ± 0,029[5]
Привидна величина (H) 7,131 ± 0,021[5]
Привидна величина (K) 7,009 ± 0,020[5]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 125,984 ± 0,041[2] млс/г
Дек.: 232,988 ± 0,045[2] млс/г
Паралакса (π)26.4508 ± 0.0234[2] млс
Оддалеченост123,3 ± 0,1 сг
(37,81 ± 0,03 пс)
Апсолутна величина (MV)6,57 ± 0,09[4]
Податоци
Маса0,81+0,03
−0,02
[4] M
Полупречник0,683 ± 0,009[6] R
Површ. грав. (log g)4,59 ± 0,03[4]
Сјајност0,26 ± 0,02[4] L
Температура4.780 ± 50[4] K
Вртежна брзина (v sin i)1,5 ± 1,5[4] км/с
Старост6,5+5,9
−4,1
[4] Гг.
Други ознаки
BD+47°2936, KIC 10748390, KOI-3, GSC 03561-02092, HIP 97657, NLTT 48335, USNO-B1.0 1380-00392296[3]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

HAT-P-11,GSC 03561-02092 — ѕвезда портокалово џуџе со висока металичност на растојание од околу 123 светлосни години во соѕвездието Лебед. Оваа ѕвезда се одликува со релативно големо сопствено движење. Со привидна величина од 9, што значи дека не е видлива за човековото око но може да се забележи со телескоп при ведри ноќи. Староста на оваа ѕвезда е проценета на 6,5 милијарди години.[3]

Ѕбездата има голема површинска активност која пак создава ѕвездени дамки на површината.[7]

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Уметнички приказ на планетата HAT-P-11b.[8]

Во орбита на ѕвездата од страна на проектот HATNet е забележана вонсончева планета, со употреба на методот на премин, за која се верува дека е малку поголема од планетата Нептун.

Оаа планета е во орбита која не е во рамнината на вртежната оска на ѕвездата. Системот е сплосната при 100°.[7] Овој планетарен систем бил во полето на набљудување на вселенското летало Кеплер.[4]

Промените во мерењата на радијалната брзина направени за да се потврди планетата даваат потврда за постоење на уште едно тело во системот.[4] Ова беше потврдено во 2018 година кога беше забележана втората планета во орбита со орбитален период од приближно 9 години.[9]

Планетарен систем HAT-P-11[9][10]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 23,4 ± 1,5 M 0,05254+0,00064
0,00066
4,887802443+0,000000034
0,000000030
0,218+0,034
0,031
89,05+0,15
0,09
°
4,36 ± 0,06 R
c 507+30
27
 M
4,13+0,29
0,16
3.407+360
190
0,601+0,032
0,031

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Roman, Nancy G. (1987). „Identification of a Constellation From a Position“. Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 99 (617): 695–699. Bibcode:1987PASP...99..695R. doi:10.1086/132034. Vizier query form
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „BD+47 2936“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2009-04-22. (англиски)
  4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 Bakos, G. Á.; и др. (2010). „HAT-P-11b: A Super-Neptune Planet Transiting a Bright K Star in the Kepler Field“. The Astrophysical Journal. 710 (2): 1724–1745. arXiv:0901.0282. Bibcode:2010ApJ...710.1724B. doi:10.1088/0004-637X/710/2/1724.
  5. 5,0 5,1 5,2 Skrutskie, M. F.; и др. (2006). „The Two Micron All Sky Survey (2MASS)“. The Astronomical Journal. 131 (2): 1163–1183. Bibcode:2006AJ....131.1163S. doi:10.1086/498708.Vizier catalog entry
  6. Deming, Drake; и др. (2011). „Kepler and Ground-based Transits of the Exo-Neptune HAT-P-11b“. The Astrophysical Journal. 740 (1). 33. arXiv:1107.2977. Bibcode:2011ApJ...740...33D. doi:10.1088/0004-637X/740/1/33.
  7. 7,0 7,1 Sanchis-Ojeda, R.; Winn, J. N.; Fabrycky, D. C. (2012). „Starspots and spin-orbit alignment for Kepler cool host stars“. Astronomische Nachrichten. 334 (1–2): 180–183. arXiv:1211.2002. Bibcode:2013AN....334..180S. doi:10.1002/asna.201211765.
  8. „Clear skies on exo-Neptune“. www.spacetelescope.org. ESA/Hubble. Посетено на 25 September 2014.
  9. 9,0 9,1 Yee, Samuel W.; и др. (2018). „HAT-P-11: Discovery of a Second Planet and a Clue to Understanding Exoplanet Obliquities“. The Astronomical Journal. 155 (6). 255. arXiv:1805.09352. Bibcode:2018AJ....155..255Y. doi:10.3847/1538-3881/aabfec.
  10. Huber, K. F.; Czesla, S.; Schmitt, J. H. M. M. (2017). „Discovery of the secondary eclipse of HAT-P-11 b“. Astronomy and Astrophysics. 597. A113. arXiv:1611.00153. Bibcode:2017A&A...597A.113H. doi:10.1051/0004-6361/201629699.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000005000000050м &1000000000050246900000050,2469с, +&1000000000000004800000048° &1000000000000000400000004′ &1000000000005108500000051,085″