V439 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V439 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 21м &1000000000003358200000033,582с
Деклинација +37° 24′ &1000000000005170000000051,700″
Особености
Спектрален типB1.5Ve
Променлив типBe-ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −3.533±0.078 mas/yr
Dec.: −5.945±0.079 mas/yr
Паралакса (π)0.5481 ± 0.0477 mas
Растојание6000 ± 500 ly
(1800 ± 200 pc)
Податоци
Други ознаки
V439 Cyg, ALS 18759, Hen 3-1887, HBHA 3703-25
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V439 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,84.