V439 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V439 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 21м &1000000000003358200000033,582с
Деклинација +37° 24′ &1000000000005170000000051,700″
Особености
Спектрален тип B1.5Ve
Променлив тип Be-ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −3,533 ± 0,078 млс/г
Дек.: −5,945 ± 0,079 млс/г
Паралакса (π)0.5481 ± 0.0477 млс
Оддалеченост6.000 ± 500 сг
(1.800 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
V439 Cyg, ALS 18759, Hen 3-1887, HBHA 3703-25
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V439 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,84.