77 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
77 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 42м &1000000000002295800000022,958с
Деклинација +41° 04′ &1000000000003727300000037,273″
Особености
Спектрален типA0V+A0V
B−V боен показател0.055
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−24.5±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 23.48±0.34 mas/yr
Dec.: −1.02±0.40 mas/yr
Паралакса (π)0.0033 ± 0.014 mas
Податоци
Други ознаки
77 Cyg, BD+40 4615, HIP 107162, SAO 51207
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

77 Лебедспектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,19.