Прејди на содржината

77 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
77 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 42м &1000000000002295800000022,958с
Деклинација +41° 04′ &1000000000003727300000037,273″
Особености
Спектрален тип A0V+A0V
B−V Боен показател 0.055
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−24,5 ± 2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 23,48 ± 0,34 млс/г
Дек.: −1,02 ± 0,40 млс/г
Паралакса (π)0.0033 ± 0.014 млс
Податоци
Други ознаки
77 Cyg, BD+40 4615, HIP 107162, SAO 51207
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

77 Лебедспектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,19.