Прејди на содржината

HD 191195

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 191195
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 6м &1000000000000013800000013,8с[1][2]
Деклинација +53° 9′ &1000000000000005700000057″[1][2]
Прив. величина (V) 5.85[1][2]
Особености
Спектрален тип F5V[1][2]
U−B Боен показател -0.01[1][2]
B−V Боен показател 0.39[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+52 2623,SAO 32286,HD 191195,HR 7697
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 191195 (BD + 52 2623, SAO 32286, HR 7697) — ѕвезда со привидна величина од 5.85, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 06м &1000000000000001380000013,8с и деклинација +53° 09′ &1000000000000005700000057″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.