HD 202654

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 202654
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 15м &1000000000000036800000036,8с[1][2]
Деклинација +47° 58′ &1000000000000002500000025″[1][2]
Привидна величина (V)6.46[1][2]
Особености
Спектрален типB4IV[1][2]
U−B боен показател-0.66[1][2]
B−V боен показател-0.15[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.66 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -26 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+47 3348,SAO 50631,HD 202654,HR 8136
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 202654 (BD + 47 3348, SAO 50631, HR 8136) — ѕвезда со привидна величина од 6.46, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 15м &1000000000000003679999936.8с и деклинација +47° 58′ &1000000000000002500000025″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.