V2015 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2015 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 33м &1000000000005484300000054,843с
Деклинација +46° 41′ &1000000000003787000000037,870″
Особености
Спектрален типB8pSi
B−V боен показател-0.140
Променлив типα2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-21.7±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 15.782±0.228 mas/yr
Dec.: 4.878±0.258 mas/yr
Паралакса (π)6.7417 ± 0.1292 mas
Растојание484 ± 9 ly
(148 ± 3 pc)
Податоци
Други ознаки
V2015 Cyg, BD+46 2977, HIP 101475, SAO 49804
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2015 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,769.