V2015 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2015 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 33м &1000000000005484300000054,843с
Деклинација +46° 41′ &1000000000003787000000037,870″
Особености
Спектрален тип B8pSi
B−V Боен показател -0.140
Променлив тип α2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-21.7±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 15,782 ± 0,228 млс/г
Дек.: 4,878 ± 0,258 млс/г
Паралакса (π)6.7417 ± 0.1292 млс
Оддалеченост484 ± 9 сг
(148 ± 3 пс)
Податоци
Други ознаки
V2015 Cyg, BD+46 2977, HIP 101475, SAO 49804
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2015 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,769.