HD 199955

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 199955
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 58м &1000000000000030100000030,1с[1][2]
Деклинација +50° 27′ &1000000000000004400000044″[1][2]
Прив. величина (V) 5.61[1][2]
Особености
Спектрален тип B5Vn[1][2]
U−B Боен показател -0.51[1][2]
B−V Боен показател -0.15[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.51 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -21 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.008 млс
Други ознаки
BD+49 3426,SAO 33034,HD 199955,HR 8040
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 199995 (BD + 49 3426, SAO 33034, HR 8040) — ѕвезда со привидна величина од 5.61, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 58м &1000000000000003010000030,1с и деклинација +50° 27′ &1000000000000004400000044″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.