HD 192535

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 192535
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 13м &1000000000000042800000042,8с[1][2]
Деклинација +43° 22′ &1000000000000004500000045″[1][2]
Прив. величина (V) 6.14[1][2]
Особености
Спектрален тип K4III[1][2]
U−B Боен показател 1.83[1][2]
B−V Боен показател 1.5[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+42 3642,SAO 49336,HD 192535,HR 7733
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192535 (BD + 42 3642, SAO 49336, HR 7733) — ѕвезда со привидна величина од 6.14, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 13м &1000000000000004279999942,8с и деклинација +43° 22′ &1000000000000004500000045″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.