Прејди на содржината

HD 205314

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 205314
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 32м &1000000000000056600000056,6с[1][2]
Деклинација +49° 58′ &1000000000000004000000040″[1][2]
Прив. величина (V) 5.75[1][2]
Особености
Спектрален тип A0V[1][2]
U−B Боен показател -0.11[1][2]
B−V Боен показател -0.03[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.11 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -33 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+49 3553,SAO 51019,HD 205314,HR 8246
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 205314 (BD + 49 3553, SAO 51019, HR 8246) — ѕвезда со привидна величина од 5.75, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 32м &1000000000000005660000056,6с и деклинација +49° 58′ &1000000000000004000000040″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.