Прејди на содржината

HD 207446

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 207446
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 48м &100000000000000830000008,3с[1][2]
Деклинација +36° 34′ &1000000000000005000000050″[1][2]
Прив. величина (V) 6.47[1][2]
Особености
Спектрален тип K5[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател [1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -31 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+35 4643,SAO 71716,HD 207446,HR 8336
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 207446 (BD + 35 4643, SAO 71716, HR 8336) — ѕвезда со привидна величина од 6.47, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 48м &1000000000000000830000008,3с и деклинација +36° 34′ &1000000000000005000000050″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.