Прејди на содржината

Јота2 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јота2 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 29м &1000000000000423600000042,36с[1]
Деклинација +51° 43′ &1000000000000047200000047,2″[1]
Прив. величина (V) 3,76[2]
Особености
Спектрален тип A5V[3]
B−V Боен показател 0,148 ± 0,001[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−19,5 ± 2,7[2] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +20,59[1] млс/г
Дек.: +128,33[1] млс/г
Паралакса (π)26.88 ± 0.11[1] млс
Оддалеченост121,3 ± 0,5 сг
(37,2 ± 0,2 пс)
Апсолутна величина (MV)+0,91[2]
Податоци
Маса1,80[4] M
Полупречник3,83+0,40
0,36
[5] R
Површ. грав. (log g)3,91[4]
Сјајност34,5 ± 0,5[5] L
Температура8.216 ± 279[4] K
Вртежна брзина (v sin i)240[6] км/с
Други ознаки
ι2 Cyg, 10 Cygni, BD+51° 2605, GC 26947, HD 184006, HIP 95853, HR 7420, SAO 31702[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Јота2 Лебед или само ι Лебед[8][9]ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Може да се забележи со голо око како бела светла точка на светлина со привидна ѕвездена величина од 3,76.[2] На растојание од околу 121.3 светлосна годинаs од Сонцето врз основа на измерената паралакса,[1] се приближува со радијална брзина од −19.5 км/с и се очекува дека ќе биде на растојание од 92 светлосна годинаs за околу 783.000 години.[2]

Станува збор за ѕвезда од главната низа со ѕвездена класификација A5V,[3] ѕвезда која во своето јадро сè уште го соединува водородот. Се проценува дека е со старост од околу 577[4] милиони години и се врти забрзано со вртежна брзина од 240 км/с.[6] Ѕвездата е со маса 1,8[4] пати поголема од Сончевата маса и со полупречник 3,8[5] пати поголем од Сончевиот полупречник. Зрачи со сјајност 35[5] пати поголема од Сончевата сјајност од својата фотосфера при делотворна температура од 8.216 K.[4] Врз основа на јачината на единечно јонизираната калциумова впивна линија, што наведува на заклучок за постоење на околуѕвезден диск.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|refs=

[1]

[2]

[3]

[5]

[4]

[6]

[7]

[8]

[9]

[10]

}}

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 van Leeuwen, F. (November 2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012). „XHIP: An extended hipparcos compilation“. Astronomy Letters. 38 (5): 331. arXiv:1108.4971. Bibcode:2012AstL...38..331A. doi:10.1134/S1063773712050015.
  3. 3,0 3,1 3,2 Chesneau, O.; и др. (2010). „Time, spatial, and spectral resolution of the Hα line-formation region of Deneb and Rigel with the VEGA/CHARA interferometer“. Astronomy and Astrophysics. 521: A5. arXiv:1007.2095. Bibcode:2010A&A...521A...5C. doi:10.1051/0004-6361/201014509.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 David, Trevor J.; Hillenbrand, Lynne A. (2015), „The Ages of Early-Type Stars: Strömgren Photometric Methods Calibrated, Validated, Tested, and Applied to Hosts and Prospective Hosts of Directly Imaged Exoplanets“, The Astrophysical Journal, 804 (2): 146, arXiv:1501.03154, Bibcode:2015ApJ...804..146D, doi:10.1088/0004-637X/804/2/146.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
  6. 6,0 6,1 6,2 Zorec, J.; Royer, F. (January 2012), „Rotational velocities of A-type stars. IV. Evolution of rotational velocities“, Astronomy & Astrophysics, 537: A120, arXiv:1201.2052, Bibcode:2012A&A...537A.120Z, doi:10.1051/0004-6361/201117691.
  7. 7,0 7,1 „iot02 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2019-09-11. (англиски)
  8. 8,0 8,1 Kaler, Jim. „Kappa, Iota Cygni“. STARS. Посетено на 2016-05-19.
  9. 9,0 9,1 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x
  10. 10,0 10,1 Montgomery, Sharon L.; Welsh, Barry Y. (October 2012). „Detection of Variable Gaseous Absorption Features in the Debris Disks Around Young A-type Stars“. Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 124 (920): 1042–1056. Bibcode:2012PASP..124.1042M. doi:10.1086/668293.