CD Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CD Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 04м &1000000000002656100000026,561с
Деклинација +34° 06′ &1000000000004418700000044,187″
Особености
Спектрален типF8-G5Iab-Ib
B−V боен показател1.238
Променлив типДелта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-12.5±0.1 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.001±0.054 mas/yr
Dec.: −5.562±0.049 mas/yr
Паралакса (π)0.3808 ± 0.0332 mas
Растојание8600 ± 700 ly
(2600 ± 200 pc)
Податоци
Други ознаки
CD Cyg, BD+33 3718, HIP 98852, SAO 69357
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CD Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,35.