CD Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
CD Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 04м &1000000000002656100000026,561с
Деклинација +34° 06′ &1000000000004418700000044,187″
Особености
Спектрален тип F8-G5Iab-Ib
B−V Боен показател 1.238
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-12.5±0.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,001 ± 0,054 млс/г
Дек.: −5,562 ± 0,049 млс/г
Паралакса (π)0.3808 ± 0.0332 млс
Оддалеченост8.600 ± 700 сг
(2.600 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
CD Cyg, BD+33 3718, HIP 98852, SAO 69357
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CD Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,35.