Прејди на содржината

HD 197392

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 197392
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 41м &1000000000000056500000056,5с[1][2]
Деклинација +41° 43′ &100000000000000010000001″[1][2]
Прив. величина (V) 5.67[1][2]
Особености
Спектрален тип B8II-III[1][2]
U−B Боен показател -0.45[1][2]
B−V Боен показател -0.12[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.45 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -27 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+41 3856,SAO 49946,HD 197392,HR 7926
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 197392 (BD + 41 3856, SAO 49946, HR 7926) — ѕвезда со привидна величина од 5.67, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 41м &1000000000000005650000056,5с и деклинација +41° 43′ &1000000000000000100000001″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.