Прејди на содржината

V1942 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1942 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 22ч 2м &1000000000000056700000056,7с[1][2]
Деклинација +44° 39′ &100000000000000000000000″[1][2]
Прив. величина (V) 5.6[1][2]
Особености
Спектрален тип A0IV[1][2]
U−B Боен показател -0.1[1][2]
B−V Боен показател -0.03[1][2]
R−I Боен показател -0.01[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -1 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+43 4119,SAO 51595,HD 209515,HR 8407
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1942 Лебед (BD+43 4119, HD 209515, SAO 51595, HR 8407) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 5,6, при ректасцензија 22ч 02м &1000000000000005670000056,7с и деклинација +44° 39′ &1000000000000000000000000″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.