V1351 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1351 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 42м &100000000000000410000004,1с[1][2]
Деклинација +55° 27′ &1000000000000004800000048″[1][2]
Прив. величина (V) 6.48[1][2]
Особености
Спектрален тип M5IIIa[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.61[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -28 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+55 2245,SAO 31906,HD 186532,HR 7509
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1351 Лебед (BD+55 2245, HD 186532, SAO 31906, HR 7509) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,48, при ректасцензија 19ч 42м &1000000000000000409999904,1с и деклинација +55° 27′ &1000000000000004800000048″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.