V1584 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1584 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 19м &1000000000000056100000056,1с[1][2]
Деклинација +46° 50′ &1000000000000001500000015″[1][2]
Привидна величина (V)6.5[1][2]
Особености
Спектрален типB8/9IIIpSi[1][2]
U−B боен показател-0.37[1][2]
B−V боен показател-0.06[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.37 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -11 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+46 2910,SAO 49482,HD 193722,HR 7786
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1584 Лебед (BD+46 2910, HD 193722, SAO 49482, HR 7786) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,5, при ректасцензија 20ч 19м &1000000000000005610000056.1с и деклинација +46° 50′ &1000000000000001500000015″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.