HD 193322

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 193322
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 18м &100000000000000070000007с[1][2]
Деклинација +40° 43′ &1000000000000005600000056″[1][2]
Прив. величина (V) 5.84[1][2]
Особености
Спектрален тип O9V[1][2]
U−B Боен показател -0.78[1][2]
B−V Боен показател 0.1[1][2]
R−I Боен показател 0.01[1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+40 4103,SAO 49438,HD 193322,HR 7767
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 193322 (BD + 40 4103, SAO 49438, HR 7767) — ѕвезда со привидна величина од 5.64, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 18м &1000000000000000700000007с и деклинација +40° 43′ &1000000000000005600000056″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.