HD 192983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 192983
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 15м &1000000000000043400000043,4с[1][2]
Деклинација +50° 13′ &1000000000000005800000058″[1][2]
Привидна величина (V)6.31[1][2]
Особености
Спектрален типA2Vn[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -25 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+49 3236,SAO 32400,HD 192983,HR 7755
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192983 (BD + 49 3236, SAO 32400, HR 7755) — ѕвезда со привидна величина од 6.31, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 15м &1000000000000004339999943.4с и деклинација +50° 13′ &1000000000000005800000058″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.