Прејди на содржината

HD 189684

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 189684
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000000020500000020,5с[1][2]
Деклинација +45° 46′ &1000000000000002000000020″[1][2]
Прив. величина (V) 5.92[1][2]
Особености
Спектрален тип A5III[1][2]
U−B Боен показател 0.15[1][2]
B−V Боен показател 0.16[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+45 3025,SAO 49058,HD 189684,HR 7646
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189684 (BD + 45 3025, SAO 49058,HR 7646) — ѕвезда со привидна величина од 5.92, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 59м &1000000000000002050000020,5с и деклинација +45° 46′ &1000000000000002000000020″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.