Прејди на содржината

CG Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
CG Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 58м &1000000000001345300000013,453с
Деклинација +35° 10′ &1000000000002966400000029,664″
Особености
Спектрален тип G9.5Ve+K3Ve
B−V Боен показател 0.0
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.70±0.4 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 6,571 ± 0,047 млс/г
Дек.: −13,322 ± 0,092 млс/г
Паралакса (π)10.2608 ± 0.0344 млс
Оддалеченост318 ± 1 сг
(97,5 ± 0,3 пс)
Податоци
Други ознаки
CG Cyg, BD+34 4217, HIP 103505, WEB 18827
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CG Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,73.