CG Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CG Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 58м &1000000000001345300000013,453с
Деклинација +35° 10′ &1000000000002966400000029,664″
Особености
Спектрален типG9.5Ve+K3Ve
B−V боен показател0.0
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.70±0.4 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 6.571±0.047 mas/yr
Dec.: −13.322±0.092 mas/yr
Паралакса (π)10.2608 ± 0.0344 mas
Растојание318 ± 1 ly
(97.5 ± 0.3 pc)
Податоци
Други ознаки
CG Cyg, BD+34 4217, HIP 103505, WEB 18827
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CG Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,73.