40 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
40 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 27м &1000000000003425800000034,258с
Деклинација +38° 26′ &1000000000002525900000025,259″
Особености
Спектрален типA3V
B−V боен показател0.072
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.4±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −28.004±0.151 mas/yr
Dec.: −68.794±0.163 mas/yr
Паралакса (π)11.9749 ± 0.0993 mas
Растојание272 ± 2 ly
(83.5 ± 0.7 pc)
Податоци
Други ознаки
40 Cyg, BD+37 3941, HIP 100907, SAO 70056
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

40 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,62.