40 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
40 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 27м &1000000000003425800000034,258с
Деклинација +38° 26′ &1000000000002525900000025,259″
Особености
Спектрален тип A3V
B−V Боен показател 0.072
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0,4 ± 2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −28,004 ± 0,151 млс/г
Дек.: −68,794 ± 0,163 млс/г
Паралакса (π)11.9749 ± 0.0993 млс
Оддалеченост272 ± 2 сг
(83,5 ± 0,7 пс)
Податоци
Други ознаки
40 Cyg, BD+37 3941, HIP 100907, SAO 70056
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

40 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,62.