Прејди на содржината

HD 186506

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186506
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 43м &1000000000001076600000010,766с
Деклинација +38° 40′ &1000000000001816600000018,166″
Прив. величина (V) 6,36
Особености
Спектрален тип K0IIIa
B−V Боен показател 1,060
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-21.12±0.14 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 6,065 ± 0,053 млс/г
Дек.: 0,555 ± 0,054 млс/г
Паралакса (π)2.9643 ± 0.0310 млс
Оддалеченост1.100 ± 10 сг
(337 ± 4 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+38 3725, HIP 97029, SAO 68751
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186506 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,38.