Прејди на содржината

HAT-P-7

Од Википедија — слободната енциклопедија
HAT-P-7
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 28м &1000000000059353400000059,3534с[1]
Деклинација +47° 58′ &1000000000001022900000010,229″[1]
Прив. величина (V) 10,46[2]
Особености
Спектрален тип F8[2]
Привидна ѕвездена величина (B) ~10,90[2]
Привидна величина (V) ~10,46[2]
Привидна величина (J) 9,555 ± 0,030[2]
Привидна величина (H) 9,344 ± 0,.029[2]
Привидна величина (K) 9,334 ± 0,018[2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −17,7 ± 0,9[3] млс/г
Дек.: 9,9 ± 1,0[3] млс/г
Паралакса (π)2.99 ± 0.42[1] млс
Оддалеченостприб. 1.100 сг
(приб. 330 пс)
Податоци
Маса1,47+0.8
−0.5
M
Полупречник1,84+0.23
−0.11
R
Површ. грав. (log g)4,02 ± 0,01[4]
Температура6.441 ± 69[4] K
Вртежна брзина (v sin i)5,0 ± 1,2[4] км/с
Други ознаки
GSC 03547-01402, KIC 10666592, KOI 2, 2MASS J19285935+4758102, TYC 3547-1402-1[2]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Енциклопедија на
вонсончеви планети
податоци

HAT-P-7 — ѕвезда од спектрален тип F на растојание од околу 1.100 светлосни години во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 10,5, не може да се види со човековото око, но може со телескопи при ведри ноќи.[2]

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Оваа ѕвезда има една позната планета, HAT-P-7b. Оваа ѕвезда и нејзиниот планетарен систем биле во првичното поле на набљудување на вселенското летало Кеплер.[5]

Планетарен систем HAT-P-7[6][7]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 1,806 ± 0,036 MJ 0,03813 ± 0,00036 2,204737 ± 0,000017 0,0040

Поврзано[уреди | уреди извор]

HAT-P-7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Brown, A. G. A; и др. (2016). „Gaia Data Release 1. Summary of the astrometric, photometric, and survey properties“. Astronomy and Astrophysics. 595. A2. arXiv:1609.04172. Bibcode:2016A&A...595A...2G. doi:10.1051/0004-6361/201629512.Gaia Data Release 1 catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 „NAME HAT-P-7“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2009-04-22. (англиски)
  3. 3,0 3,1 Zacharias, N.; и др. (2013). „The Fourth US Naval Observatory CCD Astrograph Catalog (UCAC4)“. The Astronomical Journal. 145 (2). 44. arXiv:1212.6182. Bibcode:2013AJ....145...44Z. doi:10.1088/0004-6256/145/2/44.Vizier catalog entry
  4. 4,0 4,1 4,2 Torres, Guillermo; и др. (2012). „Improved Spectroscopic Parameters for Transiting Planet Hosts“. The Astrophysical Journal. 757 (2). 161. arXiv:1208.1268. Bibcode:2012ApJ...757..161T. doi:10.1088/0004-637X/757/2/161.
  5. Pál, A.; и др. (2008). „HAT-P-7b: An Extremely Hot Massive Planet Transiting a Bright Star in the Kepler Field“. The Astrophysical Journal. 680 (2): 1450–1456. arXiv:0803.0746. Bibcode:2008ApJ...680.1450P. doi:10.1086/588010.
  6. Morris, Brett M.; и др. (2013). „Kepler's Optical Secondary Eclipse of HAT-P-7b and Probable Detection of Planet-induced Stellar Gravity Darkening“. The Astrophysical Journal Letters. 764 (2). L22. arXiv:1301.4503. Bibcode:2013ApJ...764L..22M. doi:10.1088/2041-8205/764/2/L22.
  7. Bonomo, A. S.; и др. (2017). „The GAPS Programme with HARPS-N at TNG . XIV. Investigating giant planet migration history via improved eccentricity and mass determination for 231 transiting planets“. Astronomy and Astrophysics. 602. A107. arXiv:1704.00373. Bibcode:2017A&A...602A.107B. doi:10.1051/0004-6361/201629882.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000002800000028м &1000000000000005900000059с, +&1000000000000004700000047° &1000000000000005800000058′ &1000000000000001000000010″