V1061 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1061 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 07м &1000000000002052000000020,520с
Деклинација +52° 02′ &1000000000005841300000058,413″
Особености
Спектрален типF8
B−V боен показател0.592
Променлив типАлголиди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-5.67±0.14 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 20.702±0.056 mas/yr
Dec.: 36.010±0.059 mas/yr
Паралакса (π)5.8881 ± 0.0319 mas
Растојание554 ± 3 ly
(169.8 ± 0.9 pc)
Податоци
Други ознаки
V1061 Cyg, BD+51 2997, HIP 104263, HD 235444
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1061 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,21.