Прејди на содржината

V1061 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1061 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 07м &1000000000002052000000020,520с
Деклинација +52° 02′ &1000000000005841300000058,413″
Особености
Спектрален тип F8
B−V Боен показател 0.592
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-5.67±0.14 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 20,702 ± 0,056 млс/г
Дек.: 36,010 ± 0,059 млс/г
Паралакса (π)5.8881 ± 0.0319 млс
Оддалеченост554 ± 3 сг
(169,8 ± 0,9 пс)
Податоци
Други ознаки
V1061 Cyg, BD+51 2997, HIP 104263, HD 235444
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1061 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,21.