HD 199101

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 199101
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 53м &1000000000000053900000053,9с[1][2]
Деклинација +33° 26′ &1000000000000001600000016″[1][2]
Привидна величина (V)5.47[1][2]
Особености
Спектрален типgK5[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател1.52[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -10 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+32 3980,SAO 70645,HD 199101,HR 8005
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 199101 (BD + 32 3980, SAO 70645, HR 8005) — ѕвезда со привидна величина од 5.47, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 53м &1000000000000005389999953.9с и деклинација +33° 26′ &1000000000000001600000016″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.