Прејди на содржината

HD 193702

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 193702
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 20м &1000000000000015200000015,2с[1][2]
Деклинација +39° 24′ &1000000000000001200000012″[1][2]
Прив. величина (V) 6.23[1][2]
Особености
Спектрален тип A1V[1][2]
U−B Боен показател 0.03[1][2]
B−V Боен показател 0.06[1][2]
R−I Боен показател 0.03[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.03 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -1 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.003 млс
Други ознаки
BD+38 4021,SAO 69856,HD 193702,HR 7784
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 193702 (BD + 38 4021, SAO 69856, HR 7784) — ѕвезда со привидна величина од 6.23, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 20м &1000000000000001519999915,2с и деклинација +39° 24′ &1000000000000001200000012″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.