HD 189395

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 189395
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 58м &1000000000000003800000038с[1][2]
Деклинација +30° 59′ &100000000000000010000001″[1][2]
Привидна величина (V)5.49[1][2]
Особености
Спектрален типB9Vn[1][2]
U−B боен показател-0.19[1][2]
B−V боен показател-0.06[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.19 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -7 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.036 mas
Други ознаки
BD+30 3837,SAO 69188,HD 189395,HR 7640
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189395 (BD + 30 3837, SAO 69188,HR 7640) — ѕвезда со привидна величина од 5.49, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 58м &1000000000000003800000038с и деклинација +30° 59′ &1000000000000000100000001″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.