HD 202923

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 202923
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 17м &100000000000000020000002с[1][2]
Деклинација +53° 59′ &1000000000000005100000051″[1][2]
Прив. величина (V) 6.13[1][2]
Особености
Спектрален тип A1V[1][2]
U−B Боен показател 0.06[1][2]
B−V Боен показател 0.05[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+53 2588,SAO 33281,HD 202923,HR 8147
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 202923 (BD + 53 2588, SAO 33281, HR 8147) — ѕвезда со привидна величина од 6.13, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 17м &1000000000000000200000002с и деклинација +53° 59′ &1000000000000005100000051″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.