Прејди на содржината

HD 200311

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2200 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 01м &1000000000001432000000014,320с
Деклинација +43° 43′ &1000000000001840400000018,404″
Особености
Спектрален тип B9p
B−V Боен показател -0.102
Променлив тип α2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-19.10±1.9 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 8,023 ± 0,073 млс/г
Дек.: 1,620 ± 0,067 млс/г
Паралакса (π)3.1279 ± 0.0470 млс
Оддалеченост1.040 ± 20 сг
(320 ± 5 пс)
Податоци
Други ознаки
V2200 Cyg, BD+43 3786, HIP 103736, SAO 50358
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2200 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.