HD 200311

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2200 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 01м &1000000000001432000000014,320с
Деклинација +43° 43′ &1000000000001840400000018,404″
Особености
Спектрален типB9p
B−V боен показател-0.102
Променлив типα2CVn
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-19.10±1.9 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 8.023±0.073 mas/yr
Dec.: 1.620±0.067 mas/yr
Паралакса (π)3.1279 ± 0.0470 mas
Растојание1040 ± 20 ly
(320 ± 5 pc)
Податоци
Други ознаки
V2200 Cyg, BD+43 3786, HIP 103736, SAO 50358
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2200 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со привидна величина од 7,68.