Прејди на содржината

HD 197036

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 197036[1]
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20h 39m 23.1285s
Деклинација +45° 40' 00.881"
Прив. величина (V) 6,614
Особености
Спектрален тип B5IV
U−B Боен показател -0,56
B−V Боен показател -0,06
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-15,1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 3,37 млс/г
Дек.: -0,56 млс/г
Паралакса (π)1.67 ± 0.58 млс
Оддалеченостприб. 2.000 сг
(приб. 600 пс)
Други ознаки
HD 197036, HR 7912, BD+45°3233, SAO 49898, HIP 101934, GC 28793, GSC 03574-03107
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 197036 — ѕвезда со сјај од 7-ма величина во соѕвездието Лебед, приближно на растојание од 2000 светлосни години од Земјата. Станува збор за сино-бел подџин од спектрален тип B5IV, што пак значи дека има површинска температура од 11.000 до 25.000 келвини. Следствено таае поголема, посјајна, од нашата ѕвезда Сонцето.[1] Местоположбата и е на еден степен од ѕвездата Денеб.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „HD 197036“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на October 13, 2007. (англиски)
  2. Autostar Suite Astronomer Edition. CD-ROM. Meade, April 2006.