RS Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
RS Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 13м &1000000000002366100000023,661с
Деклинација +38° 43′ &1000000000004446900000044,469″
Особености
Спектрален тип C-N5.5
B−V Боен показател 2.860
Променлив тип Јаглеродна ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-50.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 8,349 ± 0,062 млс/г
Дек.: 1,186 ± 0,078 млс/г
Паралакса (π)1.3437 ± 0.0408 млс
Оддалеченост2.430 ± 70 сг
(740 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
RS Cyg, BD+38 3957, HIP 99653, SAO 69636
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

RS Лебед — јаглеродна променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.