51 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
51 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000005519500000055,195с
Деклинација +37° 02′ &1000000000003439400000034,394″
Особености
Спектрален типB2V
B−V боен показател-0.107
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−4.70±0.8 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 6.790±0.273 mas/yr
Dec.: 5.451±0.250 mas/yr
Паралакса (π)2.3723 ± 0.1433 mas
Растојание1370 ± 80 ly
(420 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
51 Cyg, BD+49 3353, HIP 102177, SAO 32809
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

51 Лебеддвојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,401.