Прејди на содржината

51 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
51 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000005519500000055,195с
Деклинација +37° 02′ &1000000000003439400000034,394″
Особености
Спектрален тип B2V
B−V Боен показател -0.107
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−4,70 ± 0,8 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 6,790 ± 0,273 млс/г
Дек.: 5,451 ± 0,250 млс/г
Паралакса (π)2.3723 ± 0.1433 млс
Оддалеченост1.370 ± 80 сг
(420 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
51 Cyg, BD+49 3353, HIP 102177, SAO 32809
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

51 Лебеддвојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,401.