Прејди на содржината

9 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
9 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 34м &1000000000000005092999950,93с
Деклинација +29° 27′ &1000000000000004670000046,70″[1]
Особености
Спектрален тип G8III+A2III[1]
B−V Боен показател 0.581
Променлив тип Спектроскопска двојна ѕвезда[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-20.09±1.98 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 14,822 ± 0,136 млс/г
Дек.: 13,554 ± 0,144 млс/г
Паралакса (π)5.4904 ± 0.0892 млс
Оддалеченост594 ± 10 сг
(182 ± 3 пс)
Податоци
Други ознаки
HD 184759, PLX 4592, TYC 2150-5010-1, AG+29 2091, HD 184760, PLX 4592.00, UBV M 23908, BD+29 3651, HIC 96302, PPM 109254, uvby98 100184759, CCDM J19348+2928AB, HIP 96302, ROT 2818, WDS J19348+2928AB, CEL 4788, HR 7441, SAO 87385, WEB 16885, GC 27062, IDS 19309+2915 AB, SBC7 758, YZ 29 10128, GCRV 11984, IRAS 19328+2921, SBC9 3652, Gaia DR2 2032337228412797696, GEN# +1.00184759J, LF 2 +29 166, SKY# 36512, Gaia DR1 2032337224064297600, GSC 02150-05010, 2MASS J19345091+2927466, TD1 24998[1]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

9 Лебеддвојна ѕвезда и можна променлива ѕвезда [2] во соѕвездието Лебед .

Ѕвездата ја менува својата привидна величина меѓу 5,38 и 5,42 без да се забележи некоја периодичност.[2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (4 март 2019). „Basic data: V* 9 Cyg – Spectroscopic binary“.
  2. 2,0 2,1 2,2 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (4 март 2019). „NSV 24817“. The International Variable Star Index.