4 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
4 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 26м &1000000000091278700000009,12787с[1]
Деклинација +36° 19′ &1000000000004436900000004,4369″[1]
Прив. величина (V) 5.17[2]
Особености
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−22[3] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +3.769[1] млс/г
Дек.: +13.236[1] млс/г
Паралакса (π)5.8357 ± 0.1372[1] млс
Оддалеченост560 ± 10 сг
(171 ± 4 пс)
Апсолутна величина (MV)−1.51[2]
Орбита
Податоци
Други ознаки
{{{names}}}
Наводи во бази

4 Лебеддвојна ѕвезда [4] во северното соѕвездие на Сигнас. Тоа е слабо видливо со голо око со очигледна визуелна големина од 5,17.[2] Растојанието до 4 Лебед, како што е утврдено од годишната промена на паралаксаата од 5,8 величини,[1] е околу 560 светлосни години .

Ова е еднослоен спектроскопски бинарен со орбитален период од 35  денови и ексцентричност од 0,45.[4] Видливата составница е B8p Si (Fe II) типот Б, со B8p Si (Fe II) класификација на B8p Si (Fe II),[5] каде што наставката означува дека ова е вид на хемиски чудна ѕвезда позната како силициумска ѕвезда . Прикажува прекумерна моќност на железо во визуелниот спектар, додека кај ѕвездата се појавува слаб хелиум во ултравиолетовата .[5]

4 Лебед A е алфа <sup id="mwSQ">2</sup> Canum Venaticorum променлива која варира за 0,02 големина во период од 0.68674   денови.[6] Просечната јачина на квадратно поле на магнетното поле е 254,7 ± 57,2 [7] Со возраст од 145 години   милиони години, има четири [8] пати поголема од масата на Сонцето и пет [9] пати повеќе од сончевиот полупречник . Зрачи околу 501 пати повеќе од светлината на Сонцето од нејзината фотосфера на делотворна температура од 12.190   К.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A.; et al. (Gaia collaboration) (August 2018). "Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties". Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051.
  2. 2,0 2,1 2,2 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), "XHIP: An extended hipparcos compilation", Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode: 2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  3. Wilson, Ralph Elmer (1953), „General catalogue of stellar radial velocities“, Washington, Carnegie Institution of Washington: 0, Bibcode:1953GCRV..C......0W.
  4. 4,0 4,1 Abt, Helmut A.; Snowden, Michael S. (February 1973), "The Binary Frequency for AP Stars", Astrophysical Journal Supplement, 25: 137, Bibcode:1973ApJS...25..137A, doi:10.1086/190265.
  5. 5,0 5,1 Jaschek, M.; Jaschek, C. (October 1980), "Ground-based observations of some stars classified in the satellite ultraviolet with spectral particularities.", Astronomy and Astrophysics Supplement Series, 42: 115–118, Bibcode:1980A&AS...42..115J.
  6. Samus, N. N.; et al. (2017), "General Catalogue of Variable Stars", Astronomy Reports, 5.1, 61 (1): 80–88, Bibcode:2017ARep...61...80S.
  7. Bychkov, V. D.; et al. (2009), "Catalogue of averaged stellar effective magnetic fields - II. Re-discussion of chemically peculiar A and B stars", Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 394 (3): 1338, Bibcode:2009MNRAS.394.1338B, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.14227.x.
  8. 8,0 8,1 Kochukhov, O.; Bagnulo, S. (2006), "Evolutionary state of magnetic chemically peculiar stars", Astronomy and Astrophysics, 450 (2): 763, arXiv:astro-ph/0601461, Bibcode:2006A&A...450..763K, doi:10.1051/0004-6361:20054596.
  9. Shulyak, D.; et al. (2014), "Interferometry of chemically peculiar stars: Theoretical predictions versus modern observing facilities", Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 443 (2): 1629, arXiv:1406.6093, Bibcode:2014MNRAS.443.1629S, doi:10.1093/mnras/stu1259.